Blog

Araç Kiralama Koşullar

Gizlilik
Sizden istenen tüm bilgiler sadece VivaCarRental tarafından kiralamanız için kullanılmalıdır. Kiralama amacı dışında hiçbir kişisel veri kullanılmamaktadır.

Sürücü yaşı
Sigorta şartlarına göre ekonomi sınıfı bir araç kiralamak için 21 yaşında veya daha büyük olmalısınız. 25, orta ve üst sınıf binmek için minimum yaştır. Lüks araçlar ve büyük hacimli araçlar için 28 yaşında veya daha büyük olmalısınız.

Ehliyet süresi
Ekonomik, orta ve üst sınıf araç kiralamak için en az 2 yıllık ehliyetinizin olması gerekmektedir. Lüks veya büyük araçlar için minimum ehliyet süresi 3 yıldır.

Ek sürücü
Herhangi bir kiralık araç birden fazla kişi tarafından kullanılabilir. İkinci veya ek bir sürücü kiralamadan önce bilgilendirilmeli ve kiralama sözleşmesine dahil edilmelidir, böylece ek sürücüler de otomatik sigorta kapsamındadır. Yardımcı sürücü elbette birincil sürücü için belirlenen yaş ve ehliyet standartlarını karşılamalıdır.

Araç kiralama süresi
Araç kiralama süresi en az 1 gündür. 1 günden kısa süreli kiralamalar da 1 gün olarak kabul edilir.

Mesafe sınırı
Kiraladığınız aracın fiyatına dahil olan kilometre sınırı, araçların listelendiği ekranda görüntülenir. Belirtilen kilometrenin aşılması durumunda 50 kuruşun üzerinde kilometre ücreti uygulanacaktır. "Sınırsız" olarak tanımlanan araçların km sınırı yoktur. Ödeme yöntemi araç kiralama işlemini tamamlamak için kiralama ücretinin tamamını veya bir kısmını (ön ödemeli bir tutar) kredi kartı veya banka havalesi ile ödemeniz gerekir. Tam ödeme yaptıysanız, araç size teslim edildiğinde herhangi bir ödeme yapmayacaksınız. Ön ödemeli yöntem ile kalan ödemeyi aracı teslim aldığınızda ödeyebilirsiniz. Tüm ödeme yöntemlerinde aracınızı teslim alırken kredi kartınızı ve ehliyetinizi yanınızda getirmeniz gerekmektedir. Tüm ödemeler Visa ve Mastercard'ın güvenli ödeme standartlarına göre yapılır.

Dikkat
Sigortası, kiraladığınız bir aracı kullanırken trafik ve park cezaları, akaryakıt açlığı ve teminat dışı kalan ve oluşabilecek hasarlar için gereklidir. Bu teminat için kredi kartına provizyon adı verilen bir işlem uygulanır. Fazlalık, kredi kartında belirli bir miktarın bloke edilmesidir. Bu, kredi kartınızın kullanılabilir limitini azaltır ancak ekstrenize gider olarak yansımaz. Yetkilendirme için ana sürücü adına kayıtlı, en az 6 ay geçerli ve kullanım limitli kredi gereklidir. Sadece Avrupa'da yaşayan Türk müşteriler için belirli şehirlerdeki kiralamalarda kredi kartı gerekmemektedir. Bu istisnanın hangi illerde olduğunu iletişim bilgilerimizden öğrenebilirsiniz.

Sigorta
Tüm kiralık araçlar kiralık araç sigortası kapsamındadır. Kasko sigortasının geçerli olabilmesi için birkaç önemli koşul vardır. Alkol ve uyuşturucu durumunda, sigorta tamamen geçersizdir. Aynı şekilde, kanuni hız sınırlarına uyulmaması, poliçede belirtilen araç dışında araç kullanılması, izin verilen yükün aşılması ve karayolu dışında kullanılması durumunda da sigorta geçersizdir. Sigortanın geçerli olabilmesi için trafik ve kan alkol raporlarının kaza anında tutulması ve en geç 8 saat içinde kiralama şirketimize iade edilmesi gerekmektedir. Uçuş bilgileri Aracınızı havaalanından teslim almak için aracınızı kiraladıysanız, uçuş bilgilerinin VivaCarRental'ya bildirilmesi müşterinin sorumluluğundadır. Kiralama sırasında uçuş bilgileri bilinmese bile, araç teslim alınmadan en geç 2 saat önce uçuş bilgilerinin e-posta ile gönderilmesi gerekmektedir. Uçuş bilgileri sayesinde uçağınız rötar yapsa bile zamanında karşılanacak ve aracınızı teslim alacaksınız. Amaç, arabanızı havaalanından zamanında teslim aldığınızdan ve iade ettiğinizde zamanında teslim ettiğinizden emin olmaktır.

Teslimat ve İade
Kiralanan araçlar sadece belirtilen adresten teslim alınmalı ve iade için belirtilen adrese iade edilmelidir. Teslimat seçeneklerini yalnızca kiralamanın bulunduğu ilçe veya ilçe içinde kullanabilirsiniz. Herhangi bir ilçede kiralamanız durumunda başka bir ilçe veya ilçe sınırları içerisinde belirtilen adrese malı teslim etmeyeceksiniz. Araç tesliminde maksimum bir saat bekleme süresi kabul edilir. Ek bekleme gerekiyorsa, ek ücretler uygulanabilir. Erken iade durumunda iade yapılmayacaktır. Geç iadeler için ek ücret uygulanır.

Yakıt
Aracı teslim alırken yakıt deposu seviyesinin kontrol edilmesi önemlidir.Kiralanan aracın aynı yakıt seviyesi ile iade edilmesi beklenir. Fazla yakıtla iade edilen araçlar için ek ücret iadesi yapılmaz. Yakıt eksikliği durumunda, yakıt masrafları ve servis ücretleri tahsil edilecektir.

HGS / OGS - Otomatik Elektronik Geçiş Ücreti
Tüm araçlarımız OGS veya HGS ile donatılmıştır. Bu sayede paralı otoyollardan otomatik geçiş yapabilirsiniz. HGS/OGS ücreti, araç iadesinde, kullanım ücreti olarak 10 TL hizmet bedeli ile birlikte tahsil edilir. HGS/OGS hiç kullanılmamışsa ücret talep edilmeyecektir. Araç Tanıtımı marka/seri/model veya benzeri VivaCarRental'da kiraladığınız aracın aynısını size sunmak istiyoruz. Bazen bu durum kontrolümüz dışındaki nedenlerle geçerli olmayabilir. Önceki bir müşterimiz geç kalan veya hasarlı bir aracı iade ederse, teknik bir sorun veya başka bir zorlayıcı durum olması durumunda, kiraladığınız aracın marka ve modelini size veremeyebiliriz. Bu durumda aracı benzer veya daha üst bir grupla değiştirme hakkımız saklıdır.

Yurtdışına Çıkmak
Türkiye'de kiralanan araçlarla yurt dışına çıkmak mümkün değildir. Kapsamı yurt dışında geçerli değildir, Türkiye dışındaki araçlar için hangi koşullarda ve hangi ailede hangi ülkelerde araç kullanabileceğinizi öğrenmek için bizimle e-posta veya telefon yoluyla iletişime geçebilirsiniz.

İptal ve Değişiklik İşlemleri
İptal işlemi için ödediğiniz ücret bir sonraki kiralama kullanımınız için ayrılır. Herhangi bir iade veya kesinti yapılmamaktadır. Araç değişimlerinde günlük ve araç değişim farkları dışında herhangi bir ek ücret alınmaz. Çeşitli işlemler ücretsizdir.

Araç kiralama fiyatları
Araç kiralama fiyatları tam rekabet ortamında belirlenmektedir. Bu nedenle kiralama erken yapılırsa daha uygun fiyatlar ile karşılaşacaksınız.

Mesaj Merkezi

Sorularınız mı var? Hemen Bize Ulaşın.

destek
Destek Mehmet Akif Kan
905304124025
Merhaba, size nasıl yardımcı olabilirim?
×
WhatsApp Destek